Pielęgnacja obuwia – dla ciekawych

Pielęgnacja obuwia - dla ciekawych

Trwałość i wygląd obuwia zależą od jego odpowiedniej pielęgnacji. Proces ten powinno się rozpocząć już od momentu zakupu obuwia. Zalecamy Państwu, aby nowe buty, zanim jeszcze zostaną użyte, po raz pierwszy, poddać gruntownej impregnacji. W tym celu na każdy but należy nałożyć równomierną warstwę dopasowanego do danego typu skóry produktu impregnującego (np. Univeral SMS firmy SALAMANDER). Przed jego nałożeniem proszę się upewnić, czy obuwie nie jest zamoczone lub też zawilgocone (impregnujemy tylko suche i czyste obuwie). Po pierwszym nałożeniu impregnatu należy odczekać, aż skóra go wchłonie, a następnie powtórzyć czynność jeszcze dwukrotnie. Impregnację należy powtarzać, co jakiś czas, oraz po każdym czyszczeniu na wilgotno i mokro. Unikamy polerowania wilgotnych jeszcze butów czy też nadmiernego ich spryskiwania.

Niezależnie od skrupulatności i regularności pielęgnacji, z czasem, wskutek mechanicznego zużycia obuwia, jak również wpływów atmosferycznych (wody, śniegu, promieni słonecznych), działanie impregnatu zostaje częściowo zmniejszone. Jest to proces naturalny, nieuchronnie prowadzący do spadku trwałości obuwia i w dużym stopniu niezależny nawet od jego pierwotnej jakości. Tym nie mniej, warto zadbać o to, aby środki chroniące nasze buty, były jak najlepszej jakości, np. kosmetyki do obuwia takich firm jak: BAMA czy SALAMANDER – które szczególnie polecamy, jako znane i sprawdzone przez miliony zadowolonych użytkowników w całej Europie. Kosmetyki te zawierające odpowiednio wyselekcjonowane substancje tłuszczowe i oleje, które łączone z odpowiednimi barwnikami odświeżą nasze obuwie. To, jaką technikę i środki użyjemy, zależy od rodzaju skóry.


Rodzaje skór oraz sposoby ich pielęgnacji

Skórą naturalną w terminologii obuwniczej określa się skóry zwierząt (tj.: krów, owiec, kóz), których strukturę włókien konserwuje się w procesie garbowania. Materiału tego, od dawien dawna, używa się do produkcji obuwia. Niepowtarzalne właściwości skóry, takie jak: przewiewność, przepuszczalność pary wodnej, gromadzenie wilgoci na zewnątrz, wytrzymałość na rwanie, rozciągliwość i powracanie do pierwotnej formy, stanowią o tym, iż jest, po dziś dzień najpopularniejszym oraz najbardziej cenionym materiałem w obuwnictwie.

Skóra jest na tyle elastycznym materiałem, że z czasem wykształciły się różnorodne techniki jej garbowania i powlekania. Klasyfikując skórę pod tym względem wyróżniamy, co najmniej kilkanaście jej gatunków. W naszych poradach pragniemy przedstawić Państwu kilka najważniejszych z nich, tak, aby dobrać do nich odpowiednie środki pielęgnacyjne, dzięki czemu zachowają Państwo typowe ich właściwości oraz pierwotny wygląd.

Polecamy Państwu tu szczególnie nasz Sklep, gdzie w dziale AKCESORIA odnajdą Państwo całą paletę środków do pielęgnacji obuwia.


Skóra gładka – licowa

Skóry gładkie są obrabiane od ich zewnętrznej części tzw. strony licowej. Faktura takiej skóry, może być nie tylko idealnie gładka, ale także groszkowana, posiadać strukturę, może być błyszcząca lub matowa. Niestety skóra nie jest materiałem super-odpornym na działanie czynników zewnętrznych i z łatwością przepuszcza wodę. Dlatego też, warto zadbać o zwiększenie jej odporności na przesiąkanie poprzez stosowanie specjalnych kremów (np. kremu Wetter Schutz firmy SALAMANDER). Podczas deszczowej pogody szybszemu zużyciu ulegają również skórzane podeszwy. Przemoczone obuwie powinni Państwo najpierw dokładnie osuszyć. Po wysuszeniu konieczne jest zaimpregnowanie obuwia, a w następnej kolejności pokrycie wierzchniej warstwy odpowiednią pastą do pielęgnacji obuwia. Ważnym elementem jest włożenie do środka już schnącego obuwia prawideł, które zapobiegają jego deformacji. Następnie należy nanieść krem o odpowiednim odcieniu na wierzch obuwia (np. krem Wetter Schutz firmy SALAMANDER), a po wsiąknięciu i wyschnięciu, należy obuwie wypolerować miękką ściereczką w celu uzyskania połysku.

Nubuk, welur, zamsz

Nubuk i welur są to skóry podszlifowane lub ziarniste. W nubuku zewnętrzna strona charakteryzuje się krótkimi, delikatnymi, aksamitnymi włóknami przypominającymi fakturą skórkę brzoskwini. Welur z kolei, po wewnętrznej stronie posiada pojedyncze miękkie i elastyczne włókna; często jest określany potocznie jako „zamsz”. W przypadku tego typu skóry proponujemy Państwu zakupić specjalne szczoteczki wykonane z gumy lub włosia i miękkiego drutu, które doskonale czyszczą i zapobiegają osiadaniu brudu. Równie ważne jak samo czyszczenie, jest dla nubuku i weluru jego impregnacja. W sklepach można obecnie, zakupić liczne spraye, w tym typowo pielęgnacyjne, jak i takie, które chronią przed przesiąkaniem wody (impregnują), a także przed plamami i brudem (np. Nubuk Velours firmy SALAMANDER lub Impregnat Universal SMS).

Skóry lakierowane

Skóry lakierowane to skóry lub też materiały syntetyczne posiadające specjalne pokrycie lakierowe. Tego typu materiały posiadają różne tłoczenia i faktury; są gładkie, wytłaczane, marszczone, z metalicznym połyskiem lub też warstwą lakieru. W tego typu skórach bardzo ważne są produkty pielęgnacyjne zachowujące elastyczność obuwia. Lakierowane obuwie proponujemy Państwu czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Odradzamy natomiast je impregnować, gdyż mogłoby to zmniejszyć efekt lakierowania i połysku. Do pielęgnacji polecamy Państwu specjalne kremy do lakierowanej skóry (np. Lack Care, Multi Color Cream lub Lack Polish firmy SALAMANDER), oraz flanelową ściereczkę.


Skóry typu Nappa i Brush

Są to skóry obrabiane od zewnętrznej licowej strony skóry. W procesie ich wytwarzania stosowana jest technika szczotkowania nadająca wysoko-połyskowy wygląd powierzchni. Skóry tego typu, są gładkie oraz niezwykle miękkie. Ze względu na ich delikatną strukturę wymagają one szczególnej pielęgnacji, analogicznymi technikami, jak w przypadku skóry gładkiej. Warto jednak zwrócić na takie obuwie szczególną uwagę; czyścić je i impregnować regularnie.

Materiały syntetyczne (tzw. eko-Skóra)

Tego typu materiały wierzchnie produkowane są z tworzyw syntetycznych, imitujących skóry naturalne lub też tworzące faktury zupełnie nowe i fantazyjne. W przypadku tego typu obuwia, pasty do skór nie spełnią swej roli, a najprostszą techniką pielęgnacji jest miękka, wilgotna gąbka z odrobiną delikatnego płynu czyszczącego. Niektóre materiały syntetyczne można impregnować (np. impregnatem Univeral SMS firmy SALAMANDER).


Materiały tekstylne

Są to inaczej materiały włókiennicze, coraz częściej wykorzystywane nie tylko do produkcji ubrań, ale i butów; są stosowane w obuwiu letnim, typowo domowym, ale również ostatnio spotykane są w obuwiu wieczorowym (np. satyna) oraz codziennego użytku. Obuwie takie należy na sucho szczotkować oraz pielęgnować odpowiednimi sprayami do materiału. Polecamy tutaj między innymi, piankowe spraye, które czyszczą i ożywiają kolory (np. Combi Cleaner firmy SALAMANDER). Obuwie tekstylne można impregnować (np. impregnatem Univeral SMS firmy SALAMANDER).

Ważna uwaga: Obuwia tekstylnego nie powinno się prać!!!

Piktogramy i oznaczenia na obuwiu

Piktogramy obuwie

Inne generalne zasady pielęgnacji obuwia dotyczą ich częstej zmiany, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Po zdjęciu butów powinni Państwo włożyć do nich odpowiedniego rozmiaru prawidła, które zapobiegną deformacji obuwia. Kolejną elementarną zasadą jest używanie łyżki do butów podczas ich zakładania. Dodatkowo podeszwę skórzaną, w celu zapobieżenia zbyt szybkiemu ścieraniu, można podzelować.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu, choć trochę w zakupowych decyzjach. Jeśli mają Państwo dalsze pytania lub uwagi prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 84 686 65 35
pixel