Jak dbać o buty? – Podstawowe zasady konserwacji

Jak dbać o buty?

PODSTAWOWE ZASADY KONSERWACJI OBUWIA

1. Czyszczenie obuwia należy rozpocząć od wyszczotkowania podeszwy za pomocą specjalnej szczotki (tzw. szczotki do błota), z pozostałości brudu i błota, szczególnie podeszwy z bieżnikiem.

2. Przy użyciu wilgotnej (nie mokrej) szmatki lub szczotki należy oczyścić powierzchniowo cholewkę obuwia. Ma to na celu zmycie wszelkich nieczystości z powierzchni obuwia. Dodatkowo, jeśli następnie użyjemy tzw. aktywnych pianek penetrujących (np. Combi Cleaner firmy SALAMANDER) zmyjemy warstwę starej pasty. Jest to szczególnie ważna czynność ze względu na to że, nie jest zalecane nakładanie nowej warstwy pasty na starą warstwę, o czym wielu użytkowników zapomina.

3. W okresie zimowym charakterystyczne białe zacieki powstałe w wyniku osadzania się soli na powierzchni cholewki można zlikwidować specjalnymi preparatami neutralizującymi sól (np. Winter Cleaner firmy SALAMANDER), w ostateczności możemy zmyć je ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem detergentów.

4. Pod żadnym pozorem nie można obuwia prać w pralkach. Intensywne działanie środków chemicznych, detergentów, wody (szczególnie gorącej) bardzo negatywnie odbija się na wyglądzie, żywotności oraz ogólnym stanie obuwia. Działanie wody i detergentów powoduje że, kleje i nici tracą swoje założone właściwości fizyczne. Zostają osłabione połączenia szyte, klejone (kleje tracą właściwości adhezyjne).

5. Zalecane jest jak najczęstsze pastowanie obuwia. Jest to główny, ale nie jedyny, czynnik wpływający na długość życia obuwia. Pasta zabezpiecza obuwie przed działaniem wszelkich czynników zewnętrznych - wody, promieni słonecznych, a także przed kurzem i brudem. Powoduje że, czynniki te w minimalnym stopniu wywierają wpływ na stan struktury skóry. Tym samym w maksymalnym stopniu ją zabezpieczając.

6. Nie należy oszczędzać na kosmetykach do obuwia. Do natłuszczania i impregnowania obuwia należy używać kremów i past najwyższej jakości, specjalnie do tego przeznaczonych. Obuwie należy konserwować używając produktów wiodących producentów, np. kosmetyków do obuwia firm: BAMA, SALAMANDER, które szczególnie polecamy, jako znane i sprawdzone przez miliony zadowolonych użytkowników w całej Europie.

7. Zawsze należy pamiętać o doborze koloru pasty. Wiodący producenci z reguły oferują kilkadziesiąt kolorów past (np. krem Wetter Schutz firmy SALAMANDER). Kolor powinien być idealnie dobrany, z kolorem wierzchów obuwia lub nieco ciemniejszy. Jaśniejszy kolor powoduje że, w miejscu zaginania się buta, przeważnie nad palcami stóp powstają białe smugi. Z zasady nie należy używać past bezbarwnych. Jedynie w przypadku obuwia wielokolorowego, uzasadnione jest użycie pasty bezbarwnej / transparentnej (np. Multi Colour Cream firmy SALAMANDER).

8. Pastę lub krem należy nakładać równomiernie na powierzchnię obuwia najlepiej małą szczotką zwaną potocznie mazakiem. Wychodzimy z założenia że, lepiej jest nałożyć dwie-trzy cienkie warstwy pasty, niż jedną grubą. Po wsiąknięciu i wyschnięciu, należy obuwie wypolerować szczotką z włosia końskiego o średniej twardości zwaną potocznie połyskówką.

9. Przed przemakaniem i nasiąkaniem wodą – obuwia, uchronią nas nowoczesne preparaty służące do impregnacji obuwia zwane potocznie Impregnatami (np. Universal SMS firmy SALAMANDER). Regularne stosowanie ich, skutecznie chroni obuwie przed nasiąkaniem i przemakaniem, zwiększając trwałość obuwia oraz nasze zadowolenie z zakupionego obuwia.

Piktogramy i oznaczenia na obuwiu

Piktogramy obuwie

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 84 686 65 35
pixel