Buty na haluksy tęgość H, K, M - sklep NeptunObuwie.pl
2024-04-16

Najważniejsze cechy butów ortopedycznych dla dzieci

Stopy dzieci charakteryzują się zupełnie innymi cechami, niż stopy dorosłych. Przede wszystkim – ciągle rosną i zmieniają swój kształt, w związku z tym są bardziej narażone na niekorzystne zmiany w wyniku noszenia nieodpowiednio dobranych butów. Buty za krótkie mogą zniekształcać czubek stopy, ustawiając koślawo palce. Z kolei za długie sprawią, że dziecko może się potykać. Buty za ciasne powodują odciski i szybsze marznięcie stóp, zbyt wąskie w czubku prowadzą do koślawego palucha i innych zniekształceń. Źle działają również na stopy, zbyt sztywne spody, jak i cholewki niedopasowane do wysokości kostek dziecka. W taki sposób powstaje wiele wad rozwojowych, które wymagają często rehabilitacji, a nawet operacji. Czasami wady te powstają na skutek uwarunkowań genetycznych, niezależnie od noszonego obuwia. Bolesne i nieprzyjemne dla dziecka, często prowadzą do ograniczenia jego aktywności i ruchowości. Lekarze w takich sytuacjach polecają profesjonalne buty ortopedyczne dla dzieci, a na wcześniejszych etapach, kiedy zmiany są jeszcze niewielkie – buty profilaktyczne. Łagodzą one dolegliwości bólowe i potrafią przy regularnym stosowaniu nawet wyleczyć wady. Aby buty ortopedyczne spełniały swoje zadanie, muszą spełniać kilka warunków i posiadać charakterystyczne cechy budowy.

Podeszwa w butach ortopedycznych

Podeszwa powinna być płaska i szeroka. Unikać należy butów na nawet niewielkim obcasie. Wyjątkiem jest tzw. obcas Thomasa, który tak naprawdę podwyższa część podeszwy zaledwie o kilka milimetrów. Jednak te kilka milimetrów jest kluczowe, by zmienić ułożenie stopy w bucie i zapobiec koślawości nóg lub stopie szpotawej. Zastosowanie obcasa Thomasa wspomaga profilaktykę leczenia wady stopy, korygując kierunek siły nacisku kończyn dolnych. Ważne jest także, by podeszwa była elastyczna i antypoślizgowa, umożliwiająca dziecku pełen zakres ruchów bez narażenia na potknięcie czy upadek.

DAWID Ortopedka - buty ortopedyczne dla dzieci

Cholewka – buty profilaktyczne

Cholewka butów ortopedycznych powinna być miękko wyścielana. Najlepszym materiałem jest skóra naturalna, zapewniająca szczególny komfort i wentylację. Powinna być także na tyle wysoka, by sięgać ponad kostki i obejmować ich okolicę. Zmniejsza to ryzyko urazów. Buty ortopedyczne dla dzieci powinny mieć cholewkę ustawioną pod kątem prostym, w stosunku do osi goleni. Ich zapiętek powinien być wydłużony i usztywniony, wykonany z materiału, który nie będzie poddawał się odkształceniom. To bardzo ważny element buta, wpływający na stabilizację stopy.

Zapięcie i cechy dodatkowe

Idealne buty ortopedyczne i profilaktyczne dla dzieci powinny mieć także regulowane zapięcie, sięgające daleko w stronę czubka buta. Takie zapięcie ułatwia dopasowanie stopy do buta, nawet jeśli jest to but letni, np. sandały. Zwiększa także stabilizację. Nie mniej istotny jest odpowiednio szeroki i wysoki czubek buta, dzięki któremu palce mają odpowiednią swobodę i są ułożone prawidłowo. Warto pamiętać, że buty ortopedyczne są butami medycznymi i powinniśmy kupować je dziecku po uzgodnieniu tego z lekarzem ortopedą lub pediatrą. Lekarz wskaże nam, jakie cechy powinno mieć takie obuwie, ponieważ będą one różnić się w zależności od obecnych wad stopy dziecka. Nieodzowna może także się okazać pomoc przeszkolonego sprzedawcy w doborze odpowiedniego rozmiaru.

Kontakt NeptunObuwie.pl

Gdyby mieli Państwo problem z doborem właściwego rozmiaru, wyborem odpowiedniego modelu lub mieli inne dodatkowe pytania, prosimy o kontakt telefoniczny lub ewentualnie mailowy, chętnie pomożemy, służąc swoim długoletnim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. My też jesteśmy rodzicami.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 84 686 65 35
pixel